ruuk
Home / Одяг / Матеріали для виготовлення одягу.

Матеріали для виготовлення одягу.

Обираючи одяг, білизну, та інші вироби з тканини/волокон ми нерідко опускаємо з чого виготовлена сама річ і які матеріали для виготовлення одягу були застосовані, надаючи перевагу моделі, кольору, бренду. Опускаючи такі важливі деталі як складник тканини/волокна, її переваги та рекомендації по догляду.

В цій статті ви зможете дізнатися на які категорії поділяються тканини/волокна. Що краще обрати і як доглядати за речами тих чи інших складників. Та важливо не лише знати з чого виготовлений ваш одяг, але і знати як її доглядати. Перед пранням, чисткою перегляньте умовні позначки на етикетках внутрішньої сторони одягу. Це допоможе визначити склад тканини, та тонкощі прання, сушки та прасування.

І так, матеріали для виготовлення одягу поділяються на натуральні, штучні та синтетичні.До натуральних  належать: бавовна, органічний хлопок, шерсть, шерсть-альпака, ангора, шкіра, льон, кашемір, пух, шовк.
До штучних відноситься: віскоза, ацетат/триацетат (штучний шовк).
Синтетичні: еластан, акрил, мікроволокно, поліестер/поліамід.

Тепер розглянемо кожен вид волокна окремо.

materialy-dlya-izgotovleniya-odezhdy1ВІСКОЗА (viscose)натуральне волокно отримане шляхом хімічної обробки целюлози, тому вважається штучним:
Штучна тканина, що складається з гідратцелюлози. В залежності від товщини волокна, можна отримати тканину дуже схожу на натуральнуна шерсть, бавовну, шовк, льон. Інтенсивність поглинання кольору дозволяє створювати яскраві зображення.

Перевагою є хороше поглинання вологи, прохідність повітря, приємна на дотик, без зусиль піддається пранню, але і легко зминається.

Рекомендації догляду та правила експлуатації:

Поглинаючи вологу віскоза втрачає свою міцність, тому вимагає обережного прання. Такі вироби перуть при температурі 30-40 градусів вручну або в пральній машині з додаванням рідких миючих засобів. Віскозу не можна викручувати, терти, віджимати в центрифузі чи сушити в сушціПісля прання вироби не викручуючи вішають сушити, або загортають у рушник і легко віджимають. Щоб розладити віскозу можна  користуватися праскою лише при температурі 150 градусів (режим шовк) і через вологу натуральну тканину.

МОДАЛ (modal)віскозне волокно:

Переваги: На відміну від віскози під час прання не сідає. У носінні майже не зминається і тримає форму. Є міцнішим за віскозу.

Рекомендації по догляду та правила експлуатації:

Ті ж самі що і для віскози.

АЦЕТАТ / ТРІАЦЕТАТ (acetate / triacetate)штучний шовк:

Переваги: Добре тримає форму і майже не мнеться. На дотик гладка і шовковиста. Але, погано поглинає вологу, сильно електризується, плавиться при високій температурі, розчиняється в контакті з ацетоном.

Рекомендації догляду та правила експлуатації:

Ті ж самі що і для віскози та модалу.

ЕЛАСТЕН (elastene) або ж «ЛАЙКРА»:

Синтетичне волокно перевагою якого є: повітропрохідність та високу розтяжність, що після розтягу повертається в свій первинний стан. Еластен часто додають до інших волокон щоб надати їм еластичність, зносостійкість.

МІКРОВОЛОКНО (microfibres)дуже тонке синтетичне волокно.

Переваги: Тканини з мікроволокна настільки щільні, що не пропускають вологу, вітер, при цьому матеріал дихає і виводить випари назовніЗ такого волокна виготовляють спортивний одяг.

АКРИЛ (acrylic)синтетичне волокно, матеріал для виготовлення якого добувають з природного газу.

Переваги: Акрил є міцним, термопластичним, довгий час зберігає колір. Дуже нагадує шерсть на відмінну від шерсті менше сідає і кошлатиться. Проте, має низьку гігроскопічність.

Рекомендації догляду та правила експлуатації із еластену, акрилу, мікроволокна:

Не можна речі з еластену, акрилу, мікроволокна сушити в сушці. Прання лише при температурі 40 градусів.

ПОЛІЕСТЕР (polyester)/ ПОЛІАМІД (polyamide)  – виготовляються з полімерів отриманих нафтохімічної промисловості.

ПеревагиТакі тканини міцні, швидко висихають, дихають. Їх часто додають до інших волокон, щоб надати останнім міцності. Тримають форму і не мнуться. При перегріві можуть утворювати складки які не можливо розгладити.

Рекомендації по догляду та правила експлуатації:

Матеріали для виготовлення одягу, а саме поліестер, не можна прасувати при високій температурі. Прання лише при 40 градусах інакше можливе перегріття тканини і утворення складок.

materialy-dlya-izgotovleniya-odezhdy2ШОВК (silk)натуральне волокно, що отримують з коконів тутового шовкопряда.

Перевагами єМатеріал преміум класу, найтонше натуральне волокно. Не нагрівається в спеку і добре втягує вологу. Матеріал на дотик гладкий, ніжний, не електризується і є гіпоалергенним. Натуральний шовк майже не мнеться. Важливо памятати, що при використанні дезодорантів, духів та потовиділення, можуть залишатись білі плями. Потребує обережного ставлення.

Рекомендації догляду та правила експлуатації:

Прати шовк можна лише вручну при температурі 30 градусів, спеціальними рідкі засобами для ніжних тканин. Не можна використовувати розчини для кольорових тканин. Під час прання не терти і не викручувати речі. Щоб зберегти колір після стірки необхідно прополоскати виріб в холодній воді додавши оцет (1ст. л. на 1 л. води). Просушувати речі з шовку потрібно подалі від батарей і прямих сонячних променів. Прасувати лише навиворіт в вологому стані, не можна зволожувати виріб під час прання, щоб не залишились плями.

materialy-dlya-izgotovleniya-odezhdy3ШЕРСТЬ (wool)натуральне волокно, отримане шляхом вичесування/вистригання шерсті тварин.

ПеревагиОдин із тепліших матеріалів одягу, зберігає тепло краще ніж волокна рослинного походження. Шерсть не затримує запахи, не мнеться і має терморегулюючі властивості. Слід памятати, що шерсть довго сохне, жорстка шерсть може подразнювати шкіру, на шерсті можуть зявлятися катишки.

materialy-dlya-izgotovleniya-odezhdy4ВИСОКОСОРТНА ШЕРСТЬ або МЕРИНОСОВА ШЕРСТЬ (merinos)шерсть вівці-мериноса.

ПеревагиДовга і пружна шерсть за рахунок довгих завитків. Не подразнює шкіру.

materialy-dlya-izgotovleniya-odezhdy5КАШЕМІР (cashmere)шерсть високогірної кози.

ПеревагиОдна із легких і мяких матеріалів. Матеріали для виготовлення одягу – кашемір, має шовковисту поверхню, гіпоалергенний. З одної тварини вичесується 100-200 г. пуху, а на виготовлення плаща потрібно 1,5-1,8 кг., саме тому кашемір дорогий.

materialy-dlya-izgotovleniya-odezhdy7АЛЬПАКА (alpaca)шерсть лами.

ПеревагиВ декілька разів тепліше і міцніше овечої шерсті, шовковиста на дотик, не кошлатиться і не мнеться.

АНГОРА (angora) шерсть ангорських кроликів.

ПеревагиОднорідна, пухнаста і дуже тепла шерсть. Найтонше натуральне волокно після шовку.

Рекомендації догляду та правила експлуатації шерсті, кашеміру, альпака, ангори, мериносу:

Вироби з шерсті перуть вручну при температурі 30 градусів, в великій кількості води, з додаванням рідкого миючого засобу. Шерсть не можна викручувати, тому її після прання кладуть на рівну поверхню. Якщо шерсть повішати вона може деформуватись. Шерсть не можна сушити на сонці чи в сушильній машині. Вироби з ангори чистять тільки в хімчистці. Шерстяні речі зберігають в шафах або пластикових пакетах щоб уберегти від молі.

materialy-dlya-izgotovleniya-odezhdy8ПУХ (feather) – натуральне волокно тваринного походження. Пухперо з мяким стержнем, частина пера водоплаваючих птахів. Використовують для утеплення верхнього одягу.

ПеревагиНа відмінно від синтетичних волокон, пух утримує більше теплого повітря. Не має аналогів в співвідношенні теплоізоляція/вага. Компактність і свобода руху, комфорт. Але, втягує запахи, може збиватись після прання.

Рекомендації по догляду та правила експлуатації:

Вироби з пуху потрібно зберігати в розправленому, сухому стані. Якомога рідше прати, краще здавати речі в хімчистку, під час сушки в розправленому вигляді виріб потрібно періодично струшувати.

materialy-dlya-izgotovleniya-odezhdy9ЛЬОН (linen, flax)натуральне волокна з стебла льону.

ПеревагиЛьон не накопичує статичної електрики, легкий і дихаючий матеріал, швидко висихає і впитує вологу. Не викликає алергії, під час носіння не жовтіє і не старіє. Проте швидко мнеться і є жорсткішим за хлопок.

Рекомендації догляду та правила експлуатації:

Пофарбований льон має здатність линяти, тому його перуть при температурі не більше 60 градусів. Рекомендовано використовувати кондиціонери для помякшення тканин. Прасувати потрібно гарячою праскою  з вивороту і з використанням зволожувача.

materialy-dlya-izgotovleniya-odezhdy10ХЛОПОК, БАВОВНА (cotton)натуральне волокно рослинного походження.

ПеревагиМ’який, міцний матеріал, легко піддається пранню та прасці . Хлопок є гіпоалергенний, не електризується. Важливо памятати, що матеріали для виготовлення одягу – бавовна, вигоряє на сонці і сильно мнеться. Під час прання може сісти. Це найпоширеніший вид тканини.

ОРГАНІЧНИЙ ХЛОПОК (organic cotton)хлопок вирощений без хімічних добавок і пестицидів.

ПеревагиВолокна з органічного хлопку не відбілюють, а обробляються екологічно-чистими фарбами.

Рекомендації догляду і правила експлуатації:

Бавовну перуть при температурі 30-50 градусів, але не більше. Вироби що линяють перуть у холодній воді. Бавовняні речі можуть сильно сісти під час сушки в автоматі. Прасують вироби з хлопку при температурі вказаній на самому виробі.

materialy-dlya-izgotovleniya-odezhdy11ШКІРА:
Матеріали для виготовлення одягу – дублена шкіра тварин – ягняти, козенят, корови, коня, телят, свині. Шкіра проходить спеціальну обробку (дублення), що дозволяє надати матеріалу міцності, зносостійкості, здатності не рватись. Малюнок на шкірі визначається видом тварин з якої вона виготовлена.

Рекомендації догляду і правила експлуатації:

Шкірянй виріб сушать при кімнатній температурі, підвішеному за плечі (якщо це одяг). Зберігають вироби в полотняний чохлах. Чистити матеріали для виготовлення одягу – шкіру краще в хімчистці.

Про admin

Перегляньте також

Як привчити дітей до здорового харчування

Як привчити дітей до здорового харчування

Як привчити дітей до здорового харчування? Таким питанням задаються батьки, адже здоров’я дитини на пряму …

Один коментар

  1. Для одягу застосовують штучне хутро на тканевій і трикотажній основі; штучну і натуральну шкуру та замшу; підкладкові і прокладкові утеплювальні матеріали , матеріали для скріплення деталей, прикладні матеріали.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *