ruuk
Home / Різне / Порядок звільнення працівників

Порядок звільнення працівників

1. Порядок звільнення працівників за згодою сторін. Звільнення за згодою сторін п.1 ст.36 КЗпП України

Припинення трудового договору є правомірним лише за наявності передбачених законодавством підстав і при дотриманні певного порядку звільнення працівника в кожному конкретному випадку. Порядок звільнення – певна процедура, яка передбачає послідовність дій двох сторін: роботодавця і працівника. Якщо ініціатива припинення трудового договору належить працівникові – він подає заяву на ім’я власника, або уповноваженого ним органу про своє бажання звільнитися з займаної посади. При звільненні за згодою сторін (п.1 ст. 36 КЗпП України), співробітник має право звільнитися день в день. Можливо звільнення через кілька днів, що узгоджується між 2-я сторонами. Якщо директор погодив зі співробітником дату звільнення не день в день, а наприклад через 3 офісних робочих дня, співробітник продовжує виконувати свої службові обов’язки і табель повинен бути складений на нього з урахуванням останнього робочого дня (або вихідного, але не більше 2-х) .

При звільненні за згодою сторін співробітник повинен:

1) Підійти до директора підприємства (відділ кадрів, чи безпосередньому керівнику), попередити про своє звільнення і узгодити з ним дату звільнення.

Момент узгодження – найвідповідальніший момент при звільненні за п.1 ст. 36 КЗпП. Важливо! При узгодженні дати потрібно враховувати час на саму процедуру звільнення. Звільнення день в день повинні бути винятком, а не правилом! Якщо дата звільнення узгоджена, співробітник пише заяву про звільнення в присутності безпосереднього керівника або працівника відділу кадрів. Які тут же візують цю заяву.

2) Заява має бути написано на ім’я директора підприємства.

У заяві повинні бути вказані:
 а) П.І.Б.
 б) посада;
 в) узгоджена дата звільнення (одна);
г) причина звільнення (за погодженням сторін);
 д) дата написання заяви

poryadok-zvilnennya-pracivnikiv2. Порядок звільнення за власним бажанням

Порядок звільнення за власним бажанням керується  ст. 38 КЗпП України Згідно ст. 38 КЗпП працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, письмово попередивши про це власника або уповноважений ним орган за два тижні. У разі, якщо заява співробітника про звільнення за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею 14-річного віку або дитиною-інвалідом; догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку або інвалідом I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу на конкурсній основі, а також з інших поважних причин), власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник. Термін попередження працівником власника або уповноваженого ним органу обчислюється з наступного дня після подачі заяви. Якщо заява написана в середу 1-го числа, то останнім робочим днем буде середа 15-е число. Метою такого попередження є надання можливості роботодавцю знайти заміну на місце працівника, який звільняється за власним бажанням.

Важливо! Якщо співробітник після закінчення строку попередження про звільнення не залишив роботи і не вимагає розірвання трудового договору, власник або уповноважений ним орган не мають права звільнити його за поданою раніше заявою, крім випадків, якщо на його місце запрошено іншого співробітник, якому відповідно до законодавства не може бути відмовлено в укладенні трудового договору. Співробітник має право в зазначений ним строк розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо власник або уповноважений ним орган не виконує трудове законодавство.

Щоб звільнитися за власним бажанням:

Співробітник повинен підійти до безпосереднього керівника (директора) і написати заяву з проханням звільнити його за власним бажанням.

Важливо! Термін попередження працівником власника або уповноваженого ним органу обчислюється з наступного дня після подачі заяви. Якщо заява написана в середу 1-го числа, то останнім робочим днем буде середа 15-е число. Метою такого попередження є надання можливості роботодавцю знайти заміну на місце працівника, який звільняється за власним бажанням.

– Директор візує заяву

– Заява передається у відділ кадрів

Видача трудових книжок і розрахункових грошей проводиться в день звільнення

Строки розрахунку при звільненні

Згідно ст. 116 КЗпП при звільненні працівника виплата всіх сум, які йому заборгувало підприємство, установа, організація, здійснюється в день звільнення. Якщо співробітник в день звільнення не працював, то всі нараховані суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.
У разі невиплати в установлені терміни з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові середню заробітну плату за весь час затримки до дня фактичного розрахунку.
При наявності спору про розмір належних звільненому працівникові сум, власник або уповноважений ним орган повинен відшкодувати їх в тому випадку, якщо спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
У разі, якщо звільнений працівник до одержання остаточного розрахунку влаштувався на іншу роботу, розмір компенсації зменшується на суму заробітної плати, отриманої на новому місці роботи (ст.117 КЗпП).

Про admin

Перегляньте також

що чоловік повинен робити для дружини

Що чоловік повинен робити для дружини

Що чоловік повинен робити для своєї дружини? Чоловік і дружина це одне ціле, іншим словом …

Один коментар

  1. цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

0
    0
    Ваша корзина
    Ваша корзина порожня