ruuk
Home / Різне / Охорона магазину. Чи має охорона право…

Охорона магазину. Чи має охорона право…

Забігши в один з найбільших продуктових супермаркетів свого міста, мене на вході зупинила охорона магазину, вимагаючи щоб я залишила свої речі в камері схову. З собою я мала лише дамську сумку  розміром 50 на 30 і а ж ніяк не хотіла залишати її разом з вмістом десь у закутках магазину. Відмовивши залишати речі в камері схову я відправилась за покупками. Але і охорона не залишила  мене без нагляду. Весь проведений час в супермаркеті я була під прицілом чоловіка в формі, що ходив за мною на відстані 3-5 метрів і здалеку оглядав чи не поклала я якийсь продукт в сумку.

Йдучи додому, я ще довго роздумувала над тим, а чи має право персонал магазину так себе поводити. Чи коректною була поведінка охорони магазину, чи можливо така їхня робота – підозрювати чи «щось вкрав». І саме головне, де та межа між покупцем, охороною та законом???

Давайте згадаємо з якими випадками ми стикались чи були свідками в супермаркетах.

Охорона магазину. Чи має охорона право...Камери схову

Практично немає магазину де не було б камер для зберігання особистих речей. Охорона магазину наполегливо рекомендує залишати речі. Але і при втраті цих же речей розводить руками, киваючи на вивіску «Адміністрація за збереження речей відповідальності не несе».   Що в такому випадку каже Закон України?

Згідно Закону України «Про захист прав споживачів», а також Порядку заняття торговельною діяльністю і правилами торговельного обслуговування населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року №108, НЕ ПЕРЕДБАЧЕНА ОБОВ’ЯЗКОВА ЗДАЧА СВОЇХ РЕЧЕЙ ПОКУПЦЯМИ У КАМЕРИ СХОВУ. Це регулюється цивільним законодавством України.

Якщо внутрішніми документами торгівельного закладу заборонено пересуватися покупцям з своїми речами (сумки, валізи тощо) то магазин зобов’язаний взяти на себе відповідальність за зберігання речей. При цьому магазин повинен надати «знак» (жетон, номер…), що засвідчить прийняття речей на зберігання (якщо законом не передбачено іншого виду зберігання) (Цивільний Кодекс України ст. 937). І головне, при втраті або пошкоджені речей, магазин несе відповідальність, що вказано в статтях 950-951  Цивільного Кодексу України.

Охорона магазинуОхорона магазину та обшук речей або самого покупця

Часто можна побачити як при виході з магазину спрацьовують антикражні датчики, після чого вся увага прикута лише до покупця який червоніючи намагається доказати охороні що він нічого не викрав. Охорона магазину при цьому, може «безпардонно» ритися в речах «винуватця». Та чи має вона (охорона) право на такі дії?

Хто така охорона?

Охорона – це найманий, штатний працівник (магазину, установи, підприємства тощо), що керується внутрішньою посадовою інструкцією. Загалом в таких інструкціях йдеться про те, що «охоронець повинен попереджати і припиняти правопорушення на об’єктах які він охороняє, затримувати осіб, які намагається незаконно винести чи вивезти матеріальні цінності з об’єкта ».

Щодо порядку огляду речей покупця, то охорона магазину НЕ МАЄ ПРАВА РОБИТИ ОБШУК ТА ЗАГЛЯДАТИ В СУМКИ ПОКУПЦІВ. Навіть якщо охоронна помітила крадіжку, перш за все вона повинна викликати поліцію. До появи поліції, охорона може лише ОГЛЯНУТИ РЕЧІ. Така дія полягає втому, що покупця просять викласти все із кишень та сумки на стіл, щоб виявити викраденні речі. Огляд повинен здійснюватися в присутності двох свідків. І головне ОГЛЯД СУМОК ТА КИШЕНЬ МОЖЕ БУТИ ЗДІЙСНЕНИЙ ЛИШЕ ПРИ ДОБРОВІЛЬНІЙ ЗГОДІ ПОКУПЦЯ. Якщо «потенційний злодій» відмовляється показати наявні речі, то «огляд» речей може здійснити тільки поліція, і ніхто інший.

Теж стосується і про «затримання» покупця.

Охорона має право затримати покупця лише у випадку якщо вона безпосередньо бачила факт крадіжки.

Якщо в покупця є сумніви щодо не толерантного ставлення охорони, тоді можна написати заяву на адміністрацію торгового закладу, або ж звернутися безпосередньо до інспекції з прав захисту споживачів чи прокуратури.

Права охорони магазинуЧи мають право відмовити потенційному покупцю в обслуговуванні і входу в магазин?

Заборонити входити у магазин, або навіть вивести з магазину можуть покупців які перебувають в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння, порушують громадський порядок. При цьому охорона магазину може вивести порушника під руки за межі торгівельного закладу, викликати поліцію чи приватну охоронну фірму. При цьому Закон «Про охоронну діяльність» дозволяє приватній охороні застосовувати силу, спец засоби щодо порушника. Винятком є вагітні жінки, діти, неповнолітні, інваліди, особи з недоторканістю – до них фізична сила і спец засоби використовуються лише при загрозі життю та здоров’ю інших осіб.

Охорона магазину має право на самооборону якщо це загрожуватиме їхньому життю та здоров’ю.

А щодо моєї історії на початку статті, то охорона магазину, на касі, наполегливо вимагала показати вміст моєї сумки. Та знаючи свої права, я відправила їх вивчати Закон України та посадові інструкції)))

Про admin

Перегляньте також

що чоловік повинен робити для дружини

Що чоловік повинен робити для дружини

Що чоловік повинен робити для своєї дружини? Чоловік і дружина це одне ціле, іншим словом …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

0
    0
    Ваша корзина
    Ваша корзина порожня